Mnoge majke muku muče sa problema s dojenjem i muče se kako ih riješiti, pošto većina žena danas želi dojiti. Ali kao da kod nekih majki njihove grudi jednostavno nisu spremne za suradnju.
Dojenje nije uvijek lako. Budući da se mnoge majke na tom putu suočavaju s nekoliko izazova, otkrili smo neke od glavnih problema s dojenjem s kojima biste se mogli susresti, kao i rješenja koja će vam pomoći da svoje grudi pripremite na procese dojenja s bebom. Ako ove ideje ne uspiju, potražite stručnu pomoć savjetnika za laktaciju, medicinske sestre, svoje primalje ili svog liječnika.
Neke majke jednostavno se žali da beba nije prihvatila grudi: “Moja beba neće uzeti dojku u usta i sisati!”. Koža do kože je put kojim treba ići, bez obzira koliko se teško činilo. Zato svoje grudi morate nuditi bebi čim više i što češće. To je poput čarobnog lijeka za bebu koji se ne zatvara. Dođite goli do pojasa, skinite bebu samo u pelenu i udobno se smjestite u poluležeći položaj s djetetom na prsima. Kad je vaše dijete spremno, spustit će se na grudi i početi sisati.
“Beba mi se nasloni na grudi i zaspi nakon nekoliko minuta. Je li se uopće najela? ” Najbolji signal za buđenje i jesti za vašu bebu je zalogaj mlijeka, a mlijeko možete potaknuti stiskanjem dojki. Samo stisnite grudi (nježno, ne tako da dobijete modrice) između palca i prstiju, a vaša će beba reagirati sisanjem i gutanjem. Pustite kad sisanje prestane, a zatim ponovno stisnite. Glađenje djeteta ispod brade također ponekad može potaknuti sisanje pospane bebe.
Neke se pak majke žale na bol dok se beba prvi puta u jednom sisanju spoji na njihove grudi i povuče prvih nekoliko zalogaja mlijeka. Nove majke mogu osjetiti određenu osjetljivost, ali ne biste trebali osjećati otvorenu bol. To jednostavno može značiti da nije dovoljno zinula i da joj je u ustima samo vršak vaše dojke te vas zbog toga boli, svakako popravite položaj i potrudite se da je bebi u ustima veći dio vaše dojke.